fbpx

A duhet të agjërojnë shtatzënat?

Nëse jeni një grua muslimane që është shtatzënë, ose po planifikoni të mbeteni shtatzënë, mund të pyesni veten nëse duhet të agjëroni akoma gjatë Ramazanit.

A duhet të agjëroj?

Rregullat islamike u japin leje grave shtatzëna dhe gjidhënëse që të heqin dorë nga agjërimi nëse ajo ka frikë se do të dëmtojë shëndetin e saj ose shëndetin e foshnjës së saj.

Ditët e humbura të agjërimit mund të plotësohen më vonë, ose nëse kjo nuk është e mundur, mund të paguhet një ‘fidje’ duke siguruar ushqim për dikë në varfëri për çdo ditë agjërimi të humbur.

A është i sigurt agjërimi gjatë shtatzënisë?

Hulumtimet janë ende në vazhdim në këtë fushë dhe megjithëse provat nuk janë të qarta, shumë ekspertë besojnë se nuk është një ide e mirë të agjërosh gjatë shtatzënisë.

Ka disa prova që sugjerojnë se gratë shtatzëna që agjërojnë gjatë Ramazanit mund të kenë placenta më të vogla dhe/ose foshnja me peshë pak më të ulët të lindjes, krahasuar me gratë që nuk agjërojnë. Agjërimi gjithashtu mund të rrisë rrezikun e dehidrimit, veçanërisht nëse Ramazani bie gjatë verës, dhe kjo mund të ndikojë në mënyrën se si funksionojnë veshkat tuaja dhe sasinë e lëngjeve që rrethojnë fëmijën tuaj. Poashtu agjërimi mund ta bëjë të ndërlikuar ruajtjen e niveleve të sheqerit në gjak. Kjo është veçanërisht e rëndësishme për gratë me komplikime të shtatzënisë si diabeti i shtatzënisë.

Megjithatë, studime të tjera nuk kanë gjetur ndonjë dallim midis foshnjave që lindin nga nëna që kanë agjëruar dhe atyre që nuk kanë agjëruar gjatë Ramazanit. Ndikimi i agjërimit gjatë shtatzënisë mund të varet nga shëndeti i përgjithshëm i nënës, faza e shtatzënisë dhe koha e vitit kur ndodh Ramazani.  Nevojiten më shumë kërkime për të kuptuar plotësisht se çfarë ndikimi mund të ketë agjërimi në shëndetin dhe zhvillimin e foshnjës dhe çfarë mund të nënkuptojë për shëndetin e fëmijës në jetën e mëvonshme!

Megjithatë, agjërimi është një vendim personal dhe nëse vendosni ta bëni këtë, duhet të flisni me  mjekun tuaj për këshilla.

 

Këshilla nëse vendosni të agjëroni!

 • Nëse vendosni të agjëroni gjatë Ramazanit, mund të dëshironi të konsideroni agjërimin në disa, por jo të gjitha ditët e muajit (të tilla si agjërimi në ditë alternative ose në fundjavë për ta bërë atë pak më të menaxhueshëm).
 • Pushoni shumë gjatë kohës që jeni duke agjëruar pasi ka të ngjarë të keni më pak energji.
 • Jini shumë të kujdesshëm nëse jeni duke agjëruar gjatë tre muajve të fundit të shtatzënisë, pasi kjo është një kohë kur zakonisht keni nevojë për 200 kalori shtesë.
 • Kini kujdes për shenjat e dehidrimit si urina e errët, marramendje ose dobësi dhe dhimbje koke.
 • Mos harroni të merrni suplementet tuaja të acidit folik dhe vitaminës D.
 • Nëse mendoni se diçka nuk është në rregull, kontaktoni me mjekun tuaj.

Çfarë duhet të hani kur e prishni agjërimin:

 • Ushqime të pasura me vitamina dhe minerale, si hekuri dhe kalciumi.
 • Ushqime me energji me çlirim të ngadaltë, të tilla si makarona me grurë integrale, drithëra me bazë tërshërë ose krunde, fasule dhe bishtajore, arra të pakripura dhe bukë integrale.
 • Ushqime të pasura me proteina, si mishi, fasulet dhe vezët.
 • Sigurohuni që të pini shumë lëngje gjatë syfyrit dhe iftarit për të zvogëluar rrezikun e dehidrimit.

Çfarë duhet të shmangni kur e prishni agjërimin:
Kur hani, përpiquni të shmangni:

 • Kafeinën, pasi mund t’ju bëjë të ndiheni më të dehidratuar.
 • Ushqime të vështira për t’u tretur.
 • Ushqime acidike ose të yndyrshme që mund t’ju shkaktojnë urth.
 • Shumë ushqime dhe pije me sheqer, pasi këto ju japin një nxitje të menjëhershme të energjisë, por nuk do t’ju mbajnë.
 • Çdo ushqim që është i pasigurt në shtatzëni.

KONTAKTI

ORARI I PUNËS

RRJETET SOCIALE

FOTO GALERI